Wybór

neo-rauch-wahl

Neo Rauch „Wybór” („Wahl”), olej na płótnie, 300×200 cm, 1998. Pinakoteka Współczesna (Pinakothek der Moderne). Monachium 2016

”There is a boundless force within the picturesque world of the painter Neo Rauch. His subjects seem like a mixture of realism and surrealism, influenced by pop-art and comics. Inhabited by strange figures, partly eccentrically equipped with costumes and props, great scenarios are created, that touch all your senses. The world is turned into a ridiculous theater that knows no linear timeline.” (Foundation Frieder Burda)

„W świecie, gdzie czas jest kołem, każdy uścisk dłoni, każdy pocałunek, każde narodziny, każde słowo, wszystko dokładnie się powtórzy. Dokładnie powtórzy się też każda chwila, gdy dwójka przyjaciół przestaje się przyjaźnić, kiedy w rodzinie dochodzi do rozłamu z powodu pieniędzy, powtórzy się każdy okrutny przytyk, w sprzeczce między małżonkami, każda szansa stracona z powodu zawiści zwierzchnika, każda niedotrzymana obietnica.
Wszystko to nie tylko powtórzy się w przyszłości, wszystko stało się już miliony razy w przeszłości. Garstka ludzi w każdym mieście ma w swych snach mglistą świadomość, że wszystko już się dawniej zdarzyło. Są to ludzie nieszczęśliwi, mają poczucie, że ich błędy, złe uczynki i zły traf zdarzyły się już w poprzedniej pętli czasu. W odmętach nocy ci potępieńcy zmagają się z pościelą, nie znajdując ukojenia, porażeni świadomością, że nie potrafią zmienić najdrobniejszego choćby czynu, najdrobniejszego gestu. Ich pomyłki będą w tym życiu powtórzone dokładnie tak, jak w poprzednim. I to właśnie ci podwójnie nieszczęśni ludzie jako jedyni dają świadectwo, że czas jest kołem. Bowiem w każdym mieście, późną nocą, puste ulice i balkony zanoszą się ich jękami.”

Alan Lightman Sny Einsteina (fragm.)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s