Ćwiczenia akrobatki

magritte-acrobate

René Magritte „Ćwiczenia akrobatki” („Les idées de l’acrobate”), olej na płótnie, 116×80 cm, 1928. Pinakoteka Współczesna (Pinakothek der Moderne). Monachium 2016

„Na scenie Teatru Miejskiego baletnica wzlatuje w powietrze. Zawisa na chwilę, po czym opada na deski sceny. Nogi krzyżują się i trzepocą, ramiona rozpościerają się w otwarty łuk. Teraz gotuje się do piruetu, prawa noga staje w czwartej pozycji, lewa odpycha, ramiona przy sobie, aby przyśpieszyć obrót. Tańcząca precyzja. Baletnica jest jak zegar. Myśli sobie, że przy jednym ze skoków mogła trochę poszybować, ale nie mogła, gdyż jej ruchy nie należą do niej. Wzajemna relacja jej ciała do podłogi i przestrzeni jest ustalona z góry z dokładnością do jednej miliardowej cala.
W świecie narzuconej z góry przyszłości życie jest nieskończoną amfiladą pokojów; świeci się tylko w jednym naraz, ale następny jest już przygotowany. Nie wiemy, jak wygląda następny pokój, ale wiemy, że nie możemy w nim nic zmienić. Jesteśmy widzami swego własnego życia.”

Alan Lightman Sny Einsteina (fragmenty)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s