Dobra pamięć

Andrey Gorbunow „The Circle 2” z serii „The Strengthening Rib”, kolaż na drewnie, papier, akryl, lakier, 90 cm, 2017. Ural Vision Gallery (Vienna Contemporary). Wiedeń 2018

„Jeden z ulubionych cytatów Junga odnoszących się do zjawiska synchroniczności pochodzi z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrola. Biała Królowa mówi tam do Alicji: Tylko słaba pamięć działa wyłącznie wstecz.

Dalaj Lama powiedział kiedyś: Oddaję się działaniu synchroniczności i nie pozwalam na to, by oczekiwania stawały mi na drodze. (…) Synchroniczności przydarzają się często podczas odosobnień jogi snu oraz warsztatów świadomego śnienia”.

Andrey Gorbunow „The Form 3” (detail), collage on wood, paper, acrylic, lacquer, 2017. Ural Vision Gallery (Vienna Contemporary). Vienna 2018

„Powinniśmy dołożyć starań by taktować wszystkie nasze działania, uczucia, myśli i wrażenia jako elementy snu. (…)  Kilka lat temu prowadziłem warsztaty z jogi snu w Barcelonie. Dotarło wówczas do mnie, że jest to fantastyczne miasto, ponieważ pełno w nim absurdów. Nie chodzi mi tylko o jego surrealistyczną scenerię, ale również o hiszpański styl życia, pełen przepychu i fantazji, onirycznych zdarzeń, jakby wyciągniętych ze snu. Barcelończycy śpią w ciągu dnia i bawią się w nocy. To wszystko sprawia, że zacierają się im granice pomiędzy snem a jawą. (…) Obserwując ulicznych performerów przebranych za drzewa, zwierzęta czy fantastyczne twory, którzy najpierw stoją w bezruchu, potem zaś ruszają w miasto, doznajemy na tyle mocnego wrażenia, by wiedzieć, że jeśli powtórzy nam się ono we śnie, będzie to znak, że śnimy. Najważniejsze to wytworzyć w sobie nawyk pytania siebie, czy śnimy. Dzięki niemu łatwiej rozpoznamy ten stan”.

Michael Katz Joga snu. Królewska droga do oświecenia (fragm., 2018), tłum. Dariusz Misiuna

 

„One of Jung’s favorite quotes on synchronicity was from Through the Looking-Glass by Lewis Carroll, in which the White Queen says to Alice: It’s a poor sort of memory that only works backwards.

The Dalai Lama once said: I am open to the guidance of synchronicity and I do not let expectations hinder my path.”

Michael Katz Tibetan Dream Yoga: The Royal Road to Enlightenment (2011)

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s