Rozkoszne schronienie

Hieronim Bosch (naśladowca) „Rajski krajobraz” (“Paradisical Landscape”), olej na desce, 1539. Wystawa “Between Paradise and Hell: The Enigmatic World of Hieronymus Bosch”, Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum). Budapeszt 2022

„Pewnego razu siedziałem w fotelu, porządkując swoje pamiątki. Wreszcie poczułem znużenie i głowa opadła mi na miękkie oparcie. We śnie zobaczyłem kometę, która wybuchła, zamieniając się w czarną gwiazdę.
Zbudziło mnie ciche pukanie. Za drzwiami na wycieraczce leżał podniszczony zeszyt zatytułowany Przygody na bezludnej wyspie. Od pierwszych stron zaskoczyła mnie niezwykłość i egzotyka owych przygód. Kim był autor zapisków? Fantastą? Marzycielem, który zbyt łatwo pofolgował wyobraźni?
I nagle zacząłem się dziwić i poczułem w piersi niewysłowiony żal za tą chwilą, gdy ukryty w parkowej gęstwinie ślubowałem, że będę kimś wyjątkowym. Drzewa, których konary dawały rozkoszne schronienie stoją jeszcze, nie umilkły głosiki przyjaciół i teraz trzymałem zeszyt, który obudził wspomnienia dawnych obietnic… W ciszy zacząłem rozróżniać krzyk papugi, szelest skradającego się zwierza, a zewsząd nadciągały aromaty bezludnej wyspy.”

Maciej Sieńczyk Przygody na bezludnej wyspie (2012)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s